ACS772LCB-050B-SMT-T
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
ACS772LCB-050B-SMT-T
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TA)
Package / Case : 5-CB Formed Leads, SMT
Accuracy : -
Sensor Type : Hall Effect
Current - Supply (Max) : 15mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 50A
Response Time : 2.5µs
Package : Tube
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : AC/DC
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : Automotive, AEC-Q100
Sensitivity : 40mV/A
Linearity : ±0.9%
Supplier Device Package : 5-CB
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : DC ~ 200kHz
Voltage - Supply : 4.5V ~ 5.5V
Description : SENSOR CURRENT HALL 50A 5-CB
Contact Now
Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 5-CB Formed Leads, SMT