TT425N12KOFHPSA2
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
TT425N12KOFHPSA2
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Voltage - Off State : 1.2 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 471 A
Mfr : Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 800 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 250 mA
Structure : Series Connection - All SCRs
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 14500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 300 mA
Base Product Number : TT425N12
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : SCR MODULE 1.2KV 800A MODULE
Contact Now
SCR Module 1.2 kV 800 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount Module