VS-VSKT162/14PBF
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
VS-VSKT162/14PBF
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.4 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 160 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 355 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Structure : Series Connection - All SCRs
Package / Case : INT-A-PAK (3)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 4870A, 5100A
Current - Hold (Ih) (Max) : 200 mA
Base Product Number : VSKT162
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : MOD PH CTRL 1400V 160A INT-A-PAK
Contact Now
SCR Module 1.4 kV 355 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount INT-A-PAK (3)