BTB06-600CRG
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
BTB06-600CRG
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Voltage - Off State : 600 V
Series : -
Mfr : STMicroelectronics
Supplier Device Package : TO-220
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 6 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 25 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 60A, 63A
Package / Case : TO-220-3
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 25 mA
Base Product Number : BTB06
Triac Type : Standard
Description : TRIAC 600V 6A TO220AB
Contact Now
TRIAC Standard 600 V 6 A Through Hole TO-220